تبلیغات
شیمی - عنصر سلنیم Selenium
شنبه 15 بهمن 1390

عنصر سلنیم Selenium

   نوشته شده توسط: رامتین اسحاق زاده    نوع مطلب :عناصر ،

سلنیم می تواند با دیگر ساختارهای بلوری و غیر بلوری ترکیب شود . سلنیم منو کلینیک قرمز یا هگزاگونال است که سیستم هگزاگونال دارای بیشترین پایداری و خاکستری فلزی است . این عنصر در سال 1817 توسط J”ns Berzelius دانشمند سوئدی کشف گردید .عناصرسلنیم در ردیابی عناصر ضروری به کار می رود . ترکیبات سلنیم مانند آرسنیک بی نهایت سمی است . سلنیم در بعضی از خاکها به مقدار زیاد و کافی یافت می شود که تولیدات این خاک ها اثرات جدی و مهمی در تغذیه حیوانات دارد مانند گیاه گون سمی ( گیاهی در امریکا ) که در این خاک ها روئیده می شود .

در زبان یونانی Selen به معنای ماه است. عنصر شیمیایی سلنیم در سال 1817 توسط Berzelius کشف شد. این عنصر همراه عنصر شیمیایی تلور (که در زبان یونانی به معنی زمین است) پیدا شد.
سلنیم در تعداد اندکی از کانی مانند کروسیت و کلاستالیت یافت میشود. طی سالهای گذشته، سلنیم از غبار باقیمانده از فرآیندهای کانه های سولفید مس تامین میشده است، اما در حال حاضر فلز آندی الکترولیز مس یکی بزرگترین منابع تامین کننده سلنیم به شمار میرود. از سوختن گل همراه با سود سوزآور یا اسید سولفوریک یا از ذوب این مواد با سودسوزآور و نیترات، سلنیم حاصل میشود.
سلنیم به اشکال مختلف آلوتروپی دیده میشود، البته از این اشکال، فقط سه شکل آلوتروپی سلنیم شناخته شده است. سلنیم هم به صورت آمورف (بی شکل) و هم با ساختار بلوری وجود دارد. سلنیم بی شکل (به صورت پودری) به رنگ قرمز یا سیاه (شکل شیشه ای) است. بلور منوکلینیک سلنیم به رنگ قرمز پر رنگ است. بلور هگزاگونال سلنیم از پایداری بالایی برخوردار است و به رنگ خاکستری متالیک میباشد.
سلنیم از هم به صورت فوتوولتایی عمل میکند و هم میتواند هادی نور باشد. در حالت اول یعنی در حالت فونوولتایی نور مستقیماً به الکتریسیته تبدیل میشود و در حالت دوم یعنی در حالتی که سلنیم هادی نور است ، با افزایش شدت نور، مقاومت الکتریکی کاهش می یابد. این خصوصیت سلنیم سبب میشود که از این عنصر شیمیایی برای تولید سلولهای نوری، اندازه گیری میزان پرتودهی در کارهای عکاسی و در سلولهای خورشیدی استفاده شود. همچنین، سلنیم توانایی تبدیل برق a.c. به برق d.c. را دارد و در یکسوکننده ها به کار میرود. در دمای پایین تر از نقطه ذوب، سلنیم نیمه رسانای نوع P است و در کارهای الکترونیک و مواد جامد استفاده زیادی دارد.
سلنیم عنصری غیر سمی است و به عنوان یکی از عناصر کمیاب اصلی شناخته شده است، اما سلنید هیدروژن و سایر ترکیبات سلنیم بسیار سمی هستند و از نظر واکنشهای فیزیولوژیکی مشابه آرسنیک است.
به طور طبیعی سلنیم دارای شش ایزوتوپ پایدار است. پانزده ایزوتوپ دیگر نیز شناخته شده است. این عنصر جز خانواده گوگرد است و در خصوصیاتی مانند اشکال مختلف و ترکیبات بسیارشبیه گوگرد است.
سلنیم در چاپ زیراکس برای کپی کردن اسناد، نامه ها و غیره به کار میرود. همچنین سلنیم در صنعت شیشه برای بیرنگ کردن شیشه و ساختن شیشه ها و لعاب قرمز رنگ به کار برده میشود. همچنین عنصر شیمیایی سلنیم در جوهر عکاسی مورد استفاده قرار میگیرد و به عنوان ماده افزودنی به فولاد ضدزنگ به کار میرود.
غلظت 1.5 ppm سلنید هیدروژن بر روی انسان اثرات نامطلوب میگذارد. زمانیکه سلنیم به صورت جامد باشد برای تولید گیاهانی مورد استفاده قرار میگیرد که تامین کننده غذای جانوران میباشد. پرتودهی ترکیبات سلنیم (مانند Se) در هوا نباید از 0.2 میلی گرم در مترمکعب تجاوز کند (8 ساعت میانگین زمان – وزن، 40 ساعت در هفته).
قیمت سلنیم برابر 300 دلار در هر پوند میباشد. سلنیم با درجه خلوص بالا نیز در دسترس است و قیمت آن نیز به تبع خلوصش بالاتر است.
ساختار بلوری عنصر سلنیوماثرات سلنیم بر روی سلامتی
انسانها به طرق مختلف در معرض سلنیم قرار دارند. سلنیم از طریق غذا یا آب و یا در اثر تماس با خاک یا هوایی که حاوی مقدار زیادی سلنیم است، وارد بدن انسان می شود. البته این مساله عجیب نیست زیرا سلنیم به طورطبیعی در محیط زیست وجود دارد و بسیار در طبیعت پراکنده است.
سلنیم عمدتا از طریق غذا وارد بدن می شود زیرا سلنیم به طور طبیعی در دانه ها، غلات و گوشت وجود دارد. انسان برای حفظ سلامتی، روزانه به مقدار معینی سلنیم احتیاج دارد. معمولا غذا مقدار کافی سلنیم دارد و مانع از بیماریهای ناشی از کمبود سلنیم می شود.
ممکن است سلنیمی که از طریق غذا جذب می شود، بیش از حد معمول باشد زیرا در گذشته کودهای سلنیم دار در کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند.
افرادی که در نزدیکی محل دفع زباله زندگی می کنند، از طریق تماس با خاک و آب، در معرض سلنیم بیشتری قرار دارند. سلنیم موجود در زباله های خطرناک و مزارع، از طریق آبیاری وارد آب زیرزمینی یا آب سطحی می شود. بنابراین سلنیم از طریق آب آشامیدنی وارد بدن می شود .
افرادی که درصنایع فلزی و رنگ کاری، کار می کنند هم از طریق تنفس مقدار سلنیم بیشتری وارد بدنشان می شود. در اثر احتراق ذغال سنگ و نفت هم سلنیم وارد هوا می شود. دانه هایی که در نزدیکی مکانهای صنعتی رشد می کنند هم مقدار بالاتری سلنیم دارند واین سلنیم، از طریق غذا، وارد بدن افرادی می شود که از آن تغذیه می کنند. هنگامی که سلنیم موجود در زباله های خطرناک وارد آب چاهها می شود، مقدار آن در اب آشامیدنی بالا می رود.
انتقال سلنیم به بدن از طریق هوا تنها در محل کار، صورت می گیرد و باعث سرگیجه، خستگی و سوزش غشای مخاطی می شود. وقتی میزان سلنیم خیلی زیاد باشد، در ششها و برونشیت، مایعی جمع می شود.
معمولا سلنیم موجود در غذا برای رفع نیاز بدن کافی است. معمولا کمبود سلنیم به ندرت رخ می دهد. ر صورت کمبود سلنیم، ناراحتیهای قلبی و عضلانی به وجود می آید.
جذب خیلی زیاد سلنیم برای سلامتی مضر است. شدت این عوارض به غلظت سلنیم موجود در غذا و دفعات خوردن غذا بستگی دارد. اثرات و عوارض سلنیم از شکنندگی موها و تغییر شکل ناخنها تا کهیر زدن، داغی و تورم پوست و درد شدید در تغییر است. وقتی سلنیم وارد چشم شود، احساس سوزش، حساسیت، پارگی پیش می آید.
در بعضی موارد، سمیت سلنیم به حدی شدید است که سبب مرگ می شود.
تنفس بخار سلنیم باعث تجمع مایع در ششها، برونشیت، ذات الریه، آصم نایژه ای، تهوع، سرماخوردگی، تب، سردرد، گلودرد، سختی تنفس، ورم ملتحمه چشم، استفراغ، شکم درد، اسهال و بزرگی کبد می شود. مصرف بالای سلنیم باعث آسیب ناخنها دندانها و مو می شود. دی اکسید سلنیم با آب واکنش داده و اسید سلنیوس را تشکیل می دهد که به پوست و چشم آسیب می رساند و خورنده است. سرطان زایی: آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) سلنیم را درگروه سه قرار داده است (این ماده به عنوان ماده ای سرطان زا برای انسان محسوب نمی شود).اثرات زیست محیطی سلنیم :
سلنیم به طور طبیعی در محیط وجود دارد. سلنیم از طریق فرآیندهای طبیعی و فعالیتهای بشری، در محیط پراکنده می شود. در حالت طبیعی عنصر سلنیم به وجود نمی آید و از بین هم نمی رود اما می تواند تغییر شکل دهد.
هوازدگی سنگها باعث می شود که مقدار کمی سلنیم در خاک یا آب تشکیل شود. سپس این سلنیم توسط گیاهان جذب می شود یا وقتی جذب ذرات ریز غبار می شود، در هوا پراکنده می شود. گاهی اوقات سلنیم به خاطر احتراق و سوختن ذغال و نفت، به صورت دی اکسید سلنیم وارد هوا می شود. این ماده به هنگام باران به اسید سلنیم تبدیل می شود.
سلنیم موجود در هوا معمولا به سرعت به سلنیم و آب تبدیل می شود بنابراین برای سلامتی جانداران خطرناک نیست. در اثر ته نشینی سلنیم هوا و سلنیم موجود در زباله ها، میزان سلنیم در خاک و آب افزایش می یابد. هنگامی که سلنیم موجود در خاک نتواند با اکسیژن ترکیب شود، به صورت نا متحرک باقی میماند. سلنیم نامتحرک که در آب حل نمی شود، برای جانداران خطر کمتری دارد. افزایش میزان اکسیژن و اسید موجود در خاک، باعث افزایش میزان سلنیم متحرک می شود. افزایش میزان اکسیژن موجود در خاک و بالا رفتن اسیدیته خاک در اثر فعالیتهای بشری مانند فرآیندهای صنعتی و کشاورزی به وجود می آید.
وقتی سلنیم متحرک باشد، احتمال قرار گرفتن در معرض ترکیبات آن هم افزایش می یابد. دما و رطوبت خاک، غلظت سلنیم محلول در آب، فصل سال، میزان ماده آلی و فعالیت میکروبی خاک، سرعت حرکت سلنیم در خاک را تعیین می کند. به عبارت دیگر این عوامل میزان تحرک سلنیم را تعیین می کند.
فعالیتهای کشاورزی تنها میزان سلنیم موجود در خاک را افزایش نمی دهد بلکه غلظت سلنیم را در آبهای سطحی هم افزایش می دهد زیرا سلنیم در اثر آبیاری وارد این آبها می شود.
رفتار سلنیم در محیط به واکنش آن با ترکیبات دیگر و شرایط زیست محیطی محل بستگی دارد.
شواهدی وجود دارد سلنیم در بافتهای جانداران تجمع می یابد و وارد زنجیره غذایی می شود. معمولا این حالت زمانی پیش می آید که جانوران مقدار زیادی گیاه را می خورند و قبل از هضم، مقدار زیادی سلنیم جذب بدن آنها می شود. به علت غلظت بالای سلنیم در رواناب آبهای آبیاری، غلظت این ماده در بدن جانداران آبزی بسیار بالاست. وقتی این جانوران مقدار زیادی سلنیم جذب کنند، توانایی تولید مثل را از دست می دهند و زاد و ولد آنها کاهش می یابد.

عنصر سلنیوم در طبیعتخواص فیزیکی و شیمیایی عنصر سلنیم :
عدد اتمی:34
جرم اتمی:78.96
نقطه ذوب : C°220.5
نقطه جوش : C° 685
شعاع اتمی : Å 1.22
ظرفیت: 2و4و6
رنگ: خاکستری با جلای فلزی
حالت استاندارد: جامد
نام گروه: 16
انرژی یونیزاسیون : Kj/mol 941
شکل الکترونی: 4P 4 2 1s22s2p63s23 p63d 104s
شعاع یونی : Å 0.5
الکترونگاتیوی:2.55
حالت اکسیداسیون: 6, 4, -2
دانسیته:4.819
گرمای فروپاشی : Kj/mol 6.694
گرمای تبخیر : Kj/mol 26.3
گرمای ویژه: J/g Ko 0.32
دوره تناوبی:4

درجه اشتعال : در حالت جامد اشتعال پذیر
شماره سطح انرژی : 4
اولین انرژی : 2
دومین انرژی : 8
سومین انرژی : 18
چهارمین انرژی : 6
ایزوتوپ :
ایزوتوپ نیمه عمر
Se-73 7.15 ساعت
Se-74 پایدار
Se-75 119.78 روز
Se-76 پایدار
Se-77 پایدار
Se-78 پایدار
Se-79 65000.0 سال
Se-80 پایدار
Se-82 پایدار

اشکال دیگر :
هیدرید سلنیم SeH2
دی اکسید سلنیم SeO2 و تری اکسید سلنیم SeO3
دی کلرید دی سلنیم Se2Cl2

منابع : از تصفیه سرب ، مس ، نیکل
کاربرد : در پیلهای فتو الکتریکی ، دوربین های فیلم برداری ، در دستگاههای کپی ، به عنوان نیمه رسانا در باطریهای خورشیدی ، برای تهیه شامپوهای ضد شوره سر و همچنین تولید رنگ قرمز در شیشه ها به کار می رود .

برچسب ها: سلنیم ،

https://www.sheetplantassociation.com/content/links
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 20:47
日本人気スーパーコピーブランドの激安?通販?買取専門店!ブランドスーパーコピー財布代引きブランドコピーバッグ通販
http://www.hksaustralia.com.au/products/oils
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 20:45
スーパーコピー最高品質Nランクブランド時計スーパーコピー格安販売専門店
http://old-2014.rsu.edu.ru/node/1281
شنبه 17 فروردین 1398 12:26
海外ファッション通販
محسن کاشوندی
دوشنبه 22 بهمن 1397 21:44
دیگه کسی به شماره های من زنگ نزنه.....لطفااا......
محسن کاشوندی
دوشنبه 22 بهمن 1397 21:42
سلام
ادمین عزیز لطفا اون تبلیغ منو پاک کنین

من خریدار سلنیوم نیستم .یه نفر مارو سرکار گذاشت اعلام نیاز کرد واسع بهداشت بعد فهمیدیم سرکاریه


بابا خریدار سلنیوم و جیوه و چرت و پرتا چیه .همتون سرکارید ...این مزخرف ها چیه .چرند وفیک و دروغ و کلاه برداریه .تازه جرم هم داره که من اولش نمیدونستم .خودتون سرکار نذارید


ادمین محترم لطفا اون شماره های بنده رو پاک کنید


هرکس زنگ بزنه جواب نمیدم لطفا دیگه کسی مزاحم من نشه


تاکیییییید میکنم
Baktash
سه شنبه 9 بهمن 1397 23:23
سلنیوم ۷۴ دارم زیر قیمت بازار ۲۰۰۸ و ۲۰۰۵
۰۹۳۵۳۱۳۸۱۲۱
علی
پنجشنبه 13 دی 1397 23:42
سلام
سلینیوم 74 یک کیلویی موجود هست خریدار بودید تماس بگیرید
09036170946
حمید رضا
جمعه 9 آذر 1397 00:15
2عدد سلنیوم 74 خریدار واقعی تماس بگیره شاخصم مشکل ندارم
قیمتشم راه میام 09331667850 فروشنده واقعی
حمید
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:43
74کسی خرید داشت در خدمتم 2عدد
09331667850
Сialis
سه شنبه 30 مرداد 1397 14:17
Hello there! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog
looks weird when browsing from my iphone4. I'm trying to
find a template or plugin that might be able to resolve this issue.

If you have any suggestions, please share. With thanks!
سعید
دوشنبه 22 مرداد 1397 17:16
خریدار سلنیوم74 بشرط برگ آنالیز
09129317309
سعید
دوشنبه 22 مرداد 1397 17:15
خریدار سلنیوم 74 بشرط برگ آنالیز
محسن کاشوندی
پنجشنبه 21 تیر 1397 14:40
خریدار هرتعداد سلنیوم ۲۰۰۵ به مقدار بالای ۵ عدد
خرید توسط سازمان و کاملا نید وسالم .
09199827204
09014954440
رضا
پنجشنبه 3 خرداد 1397 23:56
مقدار2کیلوسلنیوم 74موجودبرای فروش 09334298969تلگرام
رضا
پنجشنبه 3 خرداد 1397 23:54
مقدار 2کیلوگرم سلنیوم 74موجودبرای فروش
آریا
شنبه 29 اردیبهشت 1397 18:11
با درود خدمت دوستان:
خرید و فروش سلنیوم با قیمت مناسب
از دوستانی که خریدار یا فروشنده هستند با شماره و آدرس
تلگرام زیر ارتباط برقرار کنید.
آریا 4131 566 0914
ar201ar@
رستمیان
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 11:59
فروش سلنیوم ایزوتوپ99.97%
09156850868
مستقیم فروشنده هستم.
لطفا واسطه،بروکر معرف خریدار نباشد
Tadalafil 5mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 19:28

Very good forum posts. Thanks.
online pharmacy levitra buy real viagra online cheap where to buy viagra with prescription generic viagra online usa where to buy herbal viagra can u buy viagra over the counter buy viagra online without prescription with overnight delivery online pharmacy for viagra uk pharmacy online viagra rx sildenafil
Hamed
سه شنبه 28 فروردین 1397 20:59
سلنیوم ۷۴
۱۰۰۰گرمی دارم کسی به کارش اومد تماس بگیره
۰۹۳۵۱۵۳۴۷۵۶
فرزین
یکشنبه 26 فروردین 1397 15:13
سلنیوم ٧٤ با قیمت كاملا مناسب جهت فروش
تناس بگیرین ٠٩١٢٣٣٤٩٦١٧
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 09:37

Amazing material. Many thanks.
sialis cialis online holland cialis generico cialis en 24 hora cialis en 24 hora enter site natural cialis cialis 10 doctissimo cialis coupons cialis from canada canadian discount cialis
مهدی
پنجشنبه 16 فروردین 1397 23:09
سلام سلنیوم ۷۴ دارم ۱۰۰۰ گرم کسی به کارش میاد به این شماره پیام بده ۰۹۱۹۶۰۳۸۲۰۴
Cialis generic
شنبه 4 فروردین 1397 09:19

Many thanks, Valuable stuff!
cialis uk cialis generic achat cialis en itali cialis cuantos mg hay usa cialis online link for you cialis price online cialis look here cialis cheap canada generic cialis in vietnam cialis super acti
free imvu credits
سه شنبه 15 اسفند 1396 22:21
سلام، من معتقدم این یک وب سایت عالی است.
من آن را به دام انداختم؛) من دوباره از آن جا باز خواهم گشت
من به عنوان یک مورد علاقه آن ذخیره شده است. پول و آزادی بزرگترین راه است
برای تغییر، ممکن است ثروتمند باشید و به دیگران کمک کنید.
chaturbate token generator
دوشنبه 14 اسفند 1396 20:22
شما مطمئنا می توانید مهارت های خود را در کار شما نوشتن ببینید.
عرصه امیدوار است حتی بیشتر نویسندگان پرشور مانند
به عنوان شما که نمی ترسید بگویید که چگونه آنها اعتقاد دارند.
همیشه بعد از قلب خودت برو
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 18:41
سلام! سوال سریع که کاملا موضوعی است
آیا می دانید چگونه سایت خود را به صورت دوستانه بسازید؟ هنگام بازدید از iphone4 من سایت من به نظر می رسد عجیب و غریب است.
من سعی می کنم یک تم یا افزونه پیدا کنم که شاید بتواند باشد
برای حل این مسئله اگر هر پیشنهادی دارید، لطفا به اشتراک بگذارید.
متشکرم!
weed
دوشنبه 7 اسفند 1396 19:15
اگر میخواهید دانش خود را رشد دهید، فقط نگه دارید
بازدید از این صفحه وب و با داغترین شایعاتی که در اینجا نوشته شده به روز می شود.
elsword hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 21:34
من بیشتر خوشحال شدم که این وب سایت را پیدا کنم من می خواهم از شما تشکر کنم
برای وقت خود را فقط برای این خواندن فوق العاده!
من قطعا از هر بخش از آن لذت بردم و همچنین شما را به عنوان مورد علاقه خود برای ذخیره اطلاعات جدید در وب سایت خود ذخیره کرده ام.
trials frontier hack
شنبه 5 اسفند 1396 09:09
پست خوب من چیزی جدید و چالش برانگیز در وبسایتهایی که هر روز از آنها میپرسم یاد میگیرم
همیشه مفید است که مقالات را از دیگران بخوانید
نویسندگان و استفاده از چیزی از وب سایت های دیگر.
حاجی کیان
جمعه 8 دی 1396 17:32
درود
دو تا بسته سیلنیوم اصل ایزوتوپ 74 برای فروش هست خریدار از طریق ایمو یا تلگرام به این شماره پیام بده
09020022141
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30